Донбас: другий фронт

Новини 15.07.2014

Після того, як сили АТО звільнили низку міст на півночі Донецької області, останнім з яких на тижні стало місто Сіверськ, перед нами постало не менш важливе завдання – повернути звільнені міста до мирного життя. Відбудова зруйнованої інфраструктури та житла, відновлення енерго- та водопостачання, завезення їжі, відновлення роботи банків та інших життєвоважливих установ, інформаційна робота з населенням звільнених територій це наш другий фронт на Донбасі, який є не менш важливим для повної перемоги – інтеграції Донбасу в загальноукраїнський проект нової держави.

Важливим на цьому фронті буде і повна зміна місцевої влади та регіональних еліт, які після звільнення міст спробують знову повернутись на займані посади. Так, секретар Слов’янської міської ради від Партії Регіонів намагається повернути владу в місті у свої руки, але місцеве населення досить скептично оцінує такі перспективи. А бувшого мера міста Нелю Штепу затримали наші правоохоронці і доставили в харківське СІЗО. Вона підозрюється в співпраці з терористами.

Не менш цікавим на тижні був і «теплий» прийом головного «креативщика» і двигуна залишків Партії регіонів та Рината Ахметова Миколи Левченка, якому мешканці Слов’янська пригадали хто винен в трагічних подіях на Донбасі. Схоже населення Донбасу починає трохи прокидатись від солодкого сну. До слова, не дивлячись на нашу насторогу, місцеве населення все ж таки досить тепло зустріло українських військовослужбовців і не бачить в них ворогів, що загрожують їх безпеці.

У відновленні інфраструктури Донбасу, крім раніше оголошеної підтримки деяких країн ЄС, зокрема Німеччини, оголосили також Сполучені Штати Америки, які готові взяти участь у фінансуванні інфраструктурних проектів в Слов’янську та Краматорську. До слова, в місті Слов’янську родовища сланцевого газу буде розробляти американська компанія Шеврон.

Також на тижні у звільнених районах були цікаві призначення Петра Порошенка, зокрема призначення тимчасово виконуючим обов’язки голови Слов’янської РДА Андрія Крищенка, який відзначився при обороні будівлі Горлівського управління міліції під час її захоплення сепаратистами у квітні. Крім цього, головою Артемівської РДА було призначено командира батальйону «Артемівськ» Костянтина Матейченка. Через зазначені призначення Президент хоче відновити функціонування державної влади на звільнених територіях опираючись на місцевих патріотів.

Фактично наразі найбільш гострою ситуація залишається у деяких містах Донецької та Луганської областей, зокрема у Донецьку, Горлівці, Луганську, Сніжному, Антрациті, Краснодоні та Сєверодонецьку. Тобто не дивлячись на відносну присутність бойовиків у деяких районах Донбасу, по факту в них не вистачає сил для повного контролю територій, які часто називають підконтрольними терористичним організаціям. Так, ватажок терористів росіянин Гіркін визнав, що в Донецьку місцеві мешканці не охоче вступають в ряди «ополченців» і доведеться їх примусово мобілізовувати. Стратегічним завданням силовиків АТО наразі є повна локалізація зазначених терористичних угрупувань, відрізання їх від кордону з Росією та один від одного, що вже частково втілюється у реальність.

А тим часом бойовики продовжують знищувати інфраструктуру Донбасу. Так, було знову підірвано ще декілька шляхопроводів на перегоні Сіверськ-Новозолотарівка та Микитівка-Диліївка.       

Ранок 11 липня знову стане чорним днем для України. Десятки українських військових загинули внаслідок обстрілу бойовиками із системи залпового вогню «Град» поблизу Зеленопілля Свердловського району Луганської області. Згодом після засідання РНБО було повідомлено, що постріл здійснено з досить далекої відстані (20 км) із сучасної російської зброї залпового вогню. Розслідування триває, але наразі відомі дані залишають велику кількість питань, до командирів воїнів, які трагічно загинули, зокрема.

Крім того, на тижні Європейським Союзом було розширено санкціонний список на 11 фізичних осіб за рахунок лідерів сепаратистів в Україні. Санкції означатимуть насамперед, забороною в’їздів в країни ЄС, а також блокування банківських рахунків. З практичної точки зору, такі санкції носять насправді безглуздий характер, адже абсолютно не діють на сепаратистів. Таким чином, Європейський Союз знову ухиляється від запровадження третього пакету санкцій проти секторальних сфер економіки Росії. Цікавою є також позиція Німеччини і Франції всадити нас за стіл переговорів з терористами, що після вдалих наступальних дій і зовсім виглядає сюрреалістично. 

Як виявилося найбільшим лобістом російських інтересів в Європі, крім вже згаданих багатьма ЗМІ Німеччини та Франції, є також Італія, очільник МЗС якої недавно побував у гостях Володимира Путіна. Крім того, держсекретар із європейських справ уряду Італії Сандро Гоці відмітив підтримку його країною будівництва газопроводу «Південний потік», який будується в обхід України. Також, як повідомляли ЗМІ, 9 липня в Белграді було підписано контракт на 2,1 млрд. євро з будівництва ділянки газопроводу «Південний потік» на території Сербії. Поки що головних гальмом російського проекту стала Болгарія, на переконання якої Росія направить всі свої дипломатичні ресурси. До слова, на цьому тижні вже відбувся візит до Болгарії російських представників.

Не менш цікавим на тижні було продовження церковної теми, про яку редакція «Наступної республіки» наголошувала кілька тижнів тому. Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет вважає, що після смерті Митрополита Володимира Українській православній Церкві потрібно нарешті об’єднуватися в єдину помісну і відокремлену від Москви православну Церкву. Позитивні відголоси лунають і в українському суспільстві. Будемо сподіватися, що цю нелегку справу все ж буде доведено до кінця.

Також на початку тижня в Генічеську Херсонської області відбулось виїзне засідання Меджлісу, після якої лідер кримських татар Мустафа Джемілєв розповів про ідею об’єднання в рамках однієї адміністративної одиниці Криму та Херсонської області, а в місті Генічеськ планується встановлення адміністрації республіки Крим, яка займатиметься всіма питаннями, пов’язаними з правами наших співгромадян у Криму до його визволення. До слова, після досить вдалих наступальних дій українських військових на Донбасі, все частіше постає питання повернення Криму. Так, зазначені розмови навіть прокоментував очільник МЗС РФ Лавров, який рекомендує "навіть не пробувати" повернути Крим законному власнику. Дякуємо за турботу пане Лавров.

Символом війни з Росією вже стала резонансна справа нашого пілота Надії Савченко, яка дивним чином після потрапляння в полон терористів виявилась в російській в'язниці міста Воронежа. Петро Олексійович особисто тримає дану справу на контролі.

Кінець тижня ознаменувався зустріччю на фіналі чергового футбольного мундіалю між федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом РФ Владіміром Путіним. Її результатом став спільний заклик до Києва почати перемовини із бойовиками. Очевидно, що така позиція викликала бурхливу реакцію українського загалу. Щоправда, градус напруженості дещо знизився після телефонної розмови між лідеркою ФРН і президентом Порошенко, у якій Меркель заявила, що її слова були не правило трактовані. Хай там як, позиція ЄС і досі залишається хиткою: з одного боку Унія не може собі дозволити спустити на гальмах розпочатий процес економічно-політичного тиску на РФ як агресора, з іншого — боїться тріумфальної перемоги України у війні, яка триває останні місяці. Останній варіант перетворить Україну на серйозного гравця регіональної політики, і зовсім не очевидно, що цей гравець гратиму за команду Берліну. Радимо уважно слідкувати у подіях, які розгортаються у політичному житті Європи, де призначення Жан-Клода Юнкера головою Єврокомісії співпало з рокіровками у кабінеті консерваторів Девіда Кемерона і «гойдалкою» зовнішнього курсу ЄС, зокрема — боротьбі за крісло, яке зараз посідає Кетрін Ештон.

Таким видався для нас попередній тиждень. Головне все ще попереду.

Донбас: другий фронт

comments powered by Disqus