"ДНР": підйом-переворот

Новини 18.05.2014

 Минулий тиждень був рясним на події, більшість яких була прямо чи опосередковано пов’язана з кризою на українському «Близькому Сході» (ближче, власне, і не придумаєш).

У понеділок відбулася постановка другої частини фарсу «Референдуми сепаратистів». Цього разу сценаристи вирішили не стримуватися і додали більше фантастики: бюлетені, роздруковані похапцем на принтерах, так само поспішно підрахували. У результаті фантазії вистачило на 89% за сепаратизм по Донецькій та 90% — по Луганській областям. Проте на цьому магія скінчилася: результати референдуму не викликали ніяких змін у житті ані терористів, ані мешканців Донбасу. Київ та західні партнери цілком очікувано проігнорували фарс. Очільник МЗС Великої Британії Вільям Хейг тонко підмітив, що результати голосування на Євробаченні мають більше ваги за «референдуми» на Донбасі.

Натомість єдиний глядач, заради якого грав самодіяльний театр сепаратистів, від аплодисментів утримався: Москва «референдуми» не визнала, а обмежилася заявою про те, що «поважає волевиявлення». Українцям знайомі подібні дипломатичні пасажі: так-так, deeply concerned. Донецькі радянці, напевне, були здивовані: вони захопили адмінбудівлі, провели референдум, але Росія не матеріалізувалася так, як це було в Криму. Можна лише сказати, що життя прихильників карго-культів сповнене розчарувань.

Проте політичні діячі «ДНР» вирішили не зважати на вигаданість власної держави та продовжили гратися «у політику», розпочавши тиждень з військового перевороту: усі важелі влади прибрав до рук командувач бойовиків Слов’янська громадянин РФ Іґорь Ґіркін. Попри те, що згодом самі сепаратисти намагалися спростувати цей факт, протягом тижня протистояння між групою «донецьких сепаратистів» та «російських терористів» ставало все відчутнішим. На цьому тлі відбулися перестановки на чолі харчового ланцюжка недореспублік, внаслідок яких саме бойовики та диверсанти з суміжної держави перебрали контроль над ключовими гнійниками тероризму. У цьому контексті гол у ворота своєї колишньої команди («донецьких сепаратистів») забив «народний дід мороз» Павло Губарєв. Отримавши прихисток у Слов’янську (команда «російських терористів»), він у той таки понеділок зробив «сенсаційну» заяву, запевнивши, що з березня дві третини «донецьких сепаратистів» були куплені Рінатом Ахметовим. І хай би як виправдовувалися нові власники будівлі адміністрації Донецької області та старий власник самої Донецької області, «осад залишився», і попереду варто очікувати нових сенсаційних зізнань та компроматів.

Наступ на інтереси найбагатшої людини України тривав і надалі: сепаратисти вирішили не просто повернутися до звичних способів заробити рекетом, а заявили про необхідність оподаткування бізнесу олігарха, який вустами прес-служби компанії загалом ввічливо, проте без двозначностей вказав напрямок руху зухвалим «народним податківцям».

У середу Ахметов опублікував відеозвернення, у якому запевнив у своїй прихильності єдиній Україні та засудив сепаратистів. Паралельно протягом тижня «дружинники» з робітників Метінвесту розбирали барикади у Маріуполі та разом із міліцією патрулювали місто. Це стало результатом меморандуму, підписаного міською владою, сепаратистами та представниками компанії олігарха. Це говорить про те, що Рінат Леонідович продовжує ризикувати власним життям у небезпечному номері з двома стільцями.

Для того, аби бізнесмен міг визначитися швидше, Генеральна прокуратура у п’ятницю визнала «ЛНР» та «ДНР» (зі структурами якої почали співпрацю підлеглі Ахметова в Маріуполі) терористичними організаціями.

У ту ж таки п’ятницю, польовий командир терористів Ґіркін (який називає себе «головнокомандувачем збройних сил ДНР Стрєлковим», ну, він реконструктор, а там без фантазії ніяк) розродився зверненням, зміст якого зводиться до простої думки: воювати за сепаратистів місцеві жителі бажанням не палають. Ситуація стає все чіткішою: російські диверсанти, які прикриваються «захистом народу Донбасу», починають зізнаватися, що народ Донбасу захищати самих диверсантів не хоче. Sapienti sat.

Напруженим був тиждень і для сил, задіяних в АТО. У вівторок українські десантники потрапили у засідку терористів, внаслідок чого загинуло семеро військових. Наступного дня за 30 кілометрів від Краматорську, поблизу села Староварварівки було оточено і ліквідовано базу бойовиків, відповідальних за напад. У четвер спецпризначенці Управління державної охорони під особистим керівництвом начальника УДО генерала Гелетея зачистили від терористів гору Карачун та околиці, де було облаштовано позиції сил АТО. У той самий день Дмитро Тимчук оголосив про ротації в керівництві операції, згідно яких на керівні посади було залучено військових із досвідом війни в Іраку. У той таки четвер ввечері відбулися події у Великих Новосілках: місцевого УВС, міліціонери якого стали колаборантами терористів, було зайнято силами спецбатальйону «Донбас», який роззброїв «правоохоронців» і натомість озброїв місцевих патріотів, створивши прецедент українського ополчення на Донеччині. Бійці «Донбасу» разом із ополченцями вночі відбили напад терористів з Донецьку, які приїхали рятувати ситуацію та місцевих мусорів.

У п’ятницю у Донецьку було зайнято будівлю Східного територіального командування Національної гвардії: попри стрілянину і спротив гвардійців, штаб було захоплено через зраду кількох контрактників, які прийняли «присягу ДНР». Вірні Україні гвардійці зі зброєю відступили на територію військової частини.

У суботу дві сторони АТО вирішили підрахувати втрати українських силовиків: «народний мер» Слов’янська Пономарьов марив так сильно, що побачив навіть загиблих на українському боці агентів ФБР. За його фентезійними даними терористами було вбито 285 осіб, які представляють «Правий сектор», що в основному увійшов до складу Національної гвардії, 120 осіб становлять «українські найманці» зі спеціальних батальйонів «Дніпро» і «Азов», 90 осіб - співробітники СБУ, польська ПВК «ASBS Othago» втратила 6 осіб, американська ПВК «Грейнстоун» - 14 осіб, американська ПВК «Academi» - 50 осіб, також постраждало 40 військовослужбовців 95-ї аеромобільної житомирської бригади, 25 співробітників ЦРУ і ФБР - з них 13 осіб убито і 12 поранено. Чим викликані такі «круглі» цифри загиблих – невідомо: справа або в азійській звичці до епічного самовихваляння («падишах особисто вразив рівно 100 000 тисяч невірних»), або справа у тому, що так-сяк освіченим сепаратистам кругли цифри легше рахувати в стовпчик.

Набагато більшої довіри, а відтак і уваги заслуговують дані, надані групою «Інформаційний опір». Згідно них, в ході АТО зафіксовано такі втрати: Збройні сили України - 16 осіб; СБУ - 3 людини; ВВ МВС (Національна гвардія) - 5 чоловік. Поранених в цілому близько 70 осіб.

Але не Донбасом єдиним: політичне життя України також принесло кілька цікавих подій. Так, у вівторок було заборонено діяльність партії «Російський блок», активісти якої брали активну участь у кримських подіях березня та тероризмі на Донбасі у квітні-травні. У той же день в.о. президента Турчинов анонсував звернення до Міністерства юстиції з вимогою розглянути можливість заборони діяльності Комуністичної партії. Новини настільки добрі, що у наш тривожний час їх можна навіть не коментувати, а просто насолоджуватися.

У середу скандально зняли з мерських перегонів у Києві Лесю Оробець. Наступного дня її поновили у якості кандидата, але між цими подіями амбітна політик встигла публічно посваритися із Віталієм Кличком в кулуарах ВРУ, а також занапастити свою кампанію черговим фетишизмом в жанрі студентських жартів: після позування біля виборчої комісії у боксерських рукавицях та іграшкової булави, яку вона передала навіщось конкурентам, тепер вона принесла в офіс Кличка підгузники. Після цього та бездарних агітаційних кубів по столиці, надії на появу елегантності, смаку та просто нового рівня з пані Оробець більше не асоціюються.

У середу та суботу відбулося два круглих столи, присвячених єдності України. За відсутності за круглим столом короля Артура та лицарів, заходи очікувано не викликало жодного інтересу. Рівно, як і жодної реальної ваги та впливу на драматичну ситуацію на Сході не отримали їх результати.

Ми вже звикли до перманентної надзвичайної ситуації, яка все дедалі більше нам усім здається звичайною. І звикли до того, що кожен найближчий тиждень може стати вирішальним у нашій війні за свободу та незалежність. Рівно за 7 днів відбудуться вибори президента України, а це означає, що цей тиждень буде сповнено тривог і новин. Ключові події все ще попереду. Війна триває.

Теги: новини, війна на Сході, огляд, сепаратизм, АТО, вибори-2014

comments powered by Disqus