Гібридна блокада?

Новини 23.11.2015

Після загострення ситуації на громадській акції з блокування окупованого Криму політичне керівництво почало діяльність в напрямку організації блокади на офіційному рівні.

Існує досить популярна теорія про так звану «гібридну блокаду». Згідно з нею громадська акція – це перший етап, видимість низової ініціативи, у відповідь на яку другим етапом офіційна влада запроваджує відповідні заходи. Таким чином, начебто, політичне керівництво країни не несе відповідальності за початок акції, воно лиш реагує на громадські ініціативи і врегульовує ситуацію таким чином, що блокада запроваджується уже в повному обсязі. Така от багатокроківочка.

Однак, якщо прослідкувати за ситуацією детальніше теорія видається не такою вже й досконалою.

Спершу прес-служба адміністрації президента оголосила, що гарант звернувся до уряду з пропозицією вжити заходів щодо припинення вантажного сполучення та товарообігу з окупованим півостровом. Щоправда листа з цими закликами було надіслано до Кабміну ще 4 листопада.

Пізніше вже у прем’єра відзвітували, що закликали президента скликати засідання РНБО з метою остаточно вирішити питання стосунків з окупованим Кримом, зокрема і питання про блокування товарообігу.

Якщо першопочатково все це і були елементи єдиного плану, то його виконання зводить все нанівець. Коли справа доходить до реально відповідальних кроків починається такий звичний обмін закликами та пропозиціями між адміністрацією президента та урядом. Перманентне перекладання відповідальності один на одного – класична ознака політичних нікчем.

Але в теорію про план «гібридної блокади» загалом не дуже віриться. Схоже, що, як це часто буває в Україні,  політичне керівництво тільки мляво реагує на і без того запізнілі низові ініціативи.

І тут можна було б залишити місце для оптимістичного висновку про провідну роль громадянського суспільства в українському політичному житті, але його не буде. Той факт, що важливі питання до сих пір вирішуються таким хаотичним чином – надто невтішний.

Віталій Нелепов, «Наступна республіка»

Гібридна блокада?

comments powered by Disqus