Трамп у Варшаві. Що має почути Україна?

Статті 07.07.2017

Трамп розпочав свою другу міжнародну поїздку і свій другий візит до Європи. Європейське турне американський президент почав з Польщі і це не випадковість. Справа не лише в тому, що з Польщею та поляками у Трампа склались хороші стосунки ще з часу виборчої кампанії.

Цей візит Дональда Трампа – це маніфестація нової американської міжнародної політики. Це заява про те, що Америка продовжує бути лідером вільного світу, а Польща в якості майданчику для цієї маніфестації – це заява про те, яким цей вільний світ буде.

У Варшаві Трамп став спеціальним гостем саміту Ініціативи Трьох морів. Ця польсько-хорватська ініціатива має на меті сприяти більш тісній співпраці країн регіону Центральної Європи. Та сама Балто-Чорноморська Унія, про яку так багато мови в Україні в останні роки.

Країни регіону, очільники яких зібрались на саміт – це одна третина Європейського Союзу, 12 країн, населення яких в сумі становить 112 млн людей. Це країни, які продемонстрували суттєве економічне зростання за останні десятиліття, країни з досить низьким рівнем безробіття (в середньому менше 7%). І, що важливо, це країни, у яких є простір для розвитку, зокрема в питаннях модернізації інфраструктури, на чому наполягав Анджей Дуда у своїй вступній промові. Прикметно, крім всього іншого, що це країни, які не захотіли бачити в своїй компанії нас. Президента Порошенка не було запрошено на саміт. Скоріше за все – задля досягнення єдності країн-учасниць.

Модернізація, інтеграція та подальше об’єднання – ці тези є ключовими для діяльності Ініціативи Трьох морів. Це тези, які обіцяють перетворитись на історію успіху. А історії успіху любить Дональд Трамп.

Американський президент з захватом ділився своїми враженнями про перспективи регіону, порівнюючи сучасні перетворення в Центральній Європі, з господарчими успіхами США за його адміністрації. Ключовою темою роботи саміту стало питання енергетики. Зокрема, були озвучені плани про створення північно-південного газопроводу, що має сполучити термінали прийому зрідженного газу в Польщі та Хорватії. Звісно ж, постачальником газу будуть Сполучені Штати.

Дональд Трамп зазначив, що США, нещодавно приміривши на себе роль імпортера природного газу, прагнуть допомогти країнам регіону досягти енергетичної незалежності, аби ситуація з шантажем постачальника-монополіста в Європі більше ніколи не повторилась.

Але головне своє послання американський президент зробив не в залі засідання саміту. Велелюдні публічні виступи – це стиль Дональда Трампа. І своє послання до Європи Трамп зробив дуже стильно.

В центрі Варшави, на площі Красінського, перед монументом Варшавського повстання, Трамп сказав полякам: «Ви – душа Європи».

Своєю, без перебільшення, потужною промовою Трамп підтвердив відданість керівництва Сполучених Штатів ідеалам свободи, демократії, захисту прав та гідності людини. Проте, якби він це зробив на зустрічах зі своїми колегами-бюрократами десь в Берліні чи Парижі, всі ці слова звучали б надто буденно та не щиро. Важливим було місце, важливими були адресати, важливими були метафори. Трамп виступив лідером вільного світу перед людьми, які мають розуміння вільного світу.

Все, що малось на увазі, але лишалось неодсказаним у 2016 році, протягом численних дебатів, виступів, промов, заяв та коментарів, в Варшаві з’єдналось в стилістично та змістовно цілісну концепцію. Безумовно, відчувається вплив Стіва Беннона – консервативного радника Дональда Трампа.

Очільник Білого дому говорив про цінності та ідентичність. Ставлячи в приклад боротьбу Польщі за свою незалежність, Трамп наголошував, що незламність польського народу базувалась на чіткому усвідомленні того ким вони є та за що вони боролись.

Не обтяжений тягарем ідеологічної політкоректності американський президент нарешті вільно та привселюдно зміг заявити, що цінності свободи – це цінності західної цивілізації і вони потребують захисту.

Що ще більш неймовірно – Трамп своєю промовою повернув в велику публічну політику Бога, прямо наголошуючи на тому чим є ідентичність західного світу та на чому базується західна цивілізація.

Згадуючи історичний візит Папи Івана Павла ІІ до Польщі, який поклав початок краху комунізму, Дональд Трамп нагадав : «…коли мільйони польськи чоловіків, жінок та дітей раптом з’єднали свої голоси в молитві. Вони не просили добробуту. Не просили привілеїв. Натомість мільйони поляків промовили три простих слова: «Ми хочемо Бога».

«Народ Польщі, народ Америки та народ всієї Європи все ще кричать «Ми хочемо Бога!»

Так недвозначно охарактеризувавши основи західної ідентичності, американський президент, звісно ж, згадав тих, хто становить загрозу Заходу сьогодні.

Radical Islamic terrorism. Ці три слова Трамп повторювати не втомлюється. Визнавши, що кожна порядна людина, що приймає цінності західного світу може стати повноцінним членом західного суспільства, він однак наголосив, що Захід має дбати про збереження власної ідентичності та захист кордонів цивілізації.

Також президент не забув і про іншу загрозу цивілізації. Державну бюрократію.

«Захід здобув велич не завдяки бюрократичним папірцям і регулятивним актам, а завдяки тому, що люди були вільні йти до своєї мрії». Цей пасаж однозначно не залишиться поза увагою в Брюсселі.

Українські ЗМІ поспішили повідомити, що Трамп також закликав звернути увагу на загрозу зі сторони Росії.

«Сьогодні Заходу також кидають виклик сили, що хочуть перевірити нашу силу волі, применшити нашу впевненість та поставити під загрозу наші інтереси. Аби відповісти на нові форми агресії, включно з пропагандою, фінансовими злочинами та кібератаками, ми маємо адаптувати наш союз, щоб достойно відповідати на нові загрози на всіх нових полях битви.

Ми закликаємо Росію припинити свою дестабілізуючу діяльність в Україні і в інших місцях, а також її підтримку ворожих режимів – включно з Сирією та Іраном – і замість цього приєднатись до спільноти відповідальних націй в нашій битві проти спільних ворогів та в справі захисту самої цивілізації».

Промова Трампа була позбавлена фаталізму та песимізму. Можливо консервативна думка не звучала так оптимістично та переконливо з часів Рональда Рейгана.  

«Наші супротивники приречені, тому що ми ніколи не забудемо ким ми є. І якщо ми не забудемо ким ми є, нас просто неможливо перемогти. Американці ніколи не забудуть. Народи Європи ніколи не забудуть. Ми найдинамічніша і найвеличніша спільнота. Не існує нічого схожого на нашу спільноту народів. Світ ніколи не знав нічого подібного».

«Я заявляю сьогодні всьому світові, що Захід ніколи не буде переможено. Наші цінності пануватимуть. Наш народ пануватиме. Наш народ процвітатиме. І наша цивілізація тріумфуватиме».

Ввечері Дональд Трамп полетів до Західної Європи, де тон його розмов буде іншим. А тим часом його промова лишила нас на самоті з нашими роздумами. Та нашими проблемами.

Слова Дональда Трампа, що стосуються україно-російського конфлікту ми  навмисне подали вам повністю. Щоб ви могли оцінити їх вагу повною мірою – і за формою (два абзаци на сорокахвилинну промову), і за змістом (від Росії чекають, що вона перестане заважати і приєднається до цивілізованих націй).

У світі вирує життя та пишуться нові сторінки історії і, на жаль, ми лишаємось поза книгою великих звершень. В 2017 Захід знову починає дихати на повні груди, віднаходячи основи своєї ідентичності, знаходячи натхнення для нової епохи. На фоні сповненої оптимізму та величі промови американського лідера, безвізові промови Порошенка з цитуванням Лермонтова – це такий…2014-й.

Сьогодні нам треба подивитись правді в очі і визнати: наша війна з Росією – це не цивілізаційна битва. Ми не стоїмо на сторожі європейських цінностей, не стримуємо навалу варварів, захищаючи Європу. Якщо Україна впаде, то, скоріше за все, це не стане великою загрозою для Європи. Росія загалом не є екзистенційною загрозою для Заходу.

У цій війні йдеться лише про нас. Йдеться лише про нашу долю. І наша доля – це все, що має значення для нас.

Віталій Нелепов, «Наступна республіка»

Трамп у Варшаві. Що має почути Україна?

comments powered by Disqus