Спецназ завжди б'є тільки в спину

Історія 23.02.2016

25 грудня 2014 року на екрани кінотеатрів США вийшов фільм режисера Клінта Іствуда «Американський снайпер», знятий за сценарієм Джейсона Холла на основі мемуарів снайпера SEAL Кріса Кайла, який став рекордсменом за кількістю убитих солдатів супротивника. За це Кайл отримав прізвисько «Диявол із Рамаді». У тому ж році фільм отримав «Оскара». А за рік до цього на екрани американських кінотеатрів вийшов фільм «Уцілілий», що розказував про одну з найтрагічніших військових операцій американських морських котиків «Червоні крила». Ну і хто ж з нас не бачив фільм «Скеля» із Шоном Конері, де загін морських котиків гине у знаменитій сцені в душовій?

Як не важко здогадатися сьогоднішня історія буде про морських котиків. Про цих неймовірних бойових плавців, що можуть геть усе. Про українських морських котиків.

9 квітня 1992 року офіцери та матроси 1464-ого морського розвідувального пункту спеціального призначення прийняли присягу на вірність народу України. Невдовзі частина стала 7-ою окремою бригадою спеціальних операцій ВМС України. Командування Чорноморським флотом, намагаючись протидіяти переходу частин Севастопольського гарнізону під юрисдикцію України, було готове до радикальних заходів, аж до виведення бронетехніки 810-ї бригади морської піхоти на вулиці міста. В умовах, що склалися, керівництво Збройних сил України прийняло рішення направити до Севастополя підрозділи 7-ї бригади як «стримуючу противагу» задля зняття пресингу ЧФ на органи ВМС України, що тільки-но формувались. У район Севастополя були направлені артилерійський катер, водолазний бот і підрозділ розвідників-водолазів. Після прибуття в Севастополь вони розмістились у Козачій бухті поряд з розташуванням бригади морської піхоти і організували демонстративні водолазні спуски на очах у всього міста. Після цього капітан 1 рангу Карпенко, командир бригади, зустрівся з командиром 810-ї бригади і в ході особистої бесіди вони прийняли рішення уникнути протистояння за будь-яку ціну. Карпенка запросив на зустріч у штаб флоту і командувач ЧФ адмірал Касатонов. Адмірал сказав: «Товариш Карпенко, Ви завдали удару Чорноморському флоту і мені особисто в спину». На що пан капітан 1-го рангу відповів: «Що поробиш, товариш адмірал, спецназ завжди завдає удар тільки в спину». Сьогодні Анатолій Леонідович Карпенко – військовий пенсіонер та колишній мер Очакова.

Одна з перших операцій морських котиків була досить незвичною. В 1991 році постало питання про друк власної валюти, адже без власної грошової одиниці незалежна держава існувати не може. Перші гривні були надруковані у Канаді (що не дивно) і саме бойовим плавцям та бійцям спецпідрозділу СБУ «Альфа» випала честь супроводжувати цінний вантаж молодої республіки.

Через деякий час бригаду реформують у 73-й морський центр спеціальних операцій, а з 2014 року починається його українська бойова слава. Найзнаменитіша їхня операція – звільнення Дзержинська (нинішній Торецьк).

Спочатку, один з командирів «котиків», Едуард Шевченко, один у цивільному одязі проник у місто задля оцінки обстановки. Після цього, група котиків у складі 33 бійців полями зайшла у місто та вивісила на стратегічних пунктах українські знамена. А потім вісім годин бійці спецназу відбивали напади головорізів горлівського польового командира Безлера, з кличкою «Бєс». «33 богатиря» протистояла двом сотням бандитів з двома танками та БМП. Місто було звільнене. Потім був Іловайськ де з 30-ти бійців-«котиків», двоє загинуло та троє потрапило у полон. А потім Дебальцеве. За командою Начальника Генерального штабу — Головнокомандувача ЗСУ, для підриву дамби в районі Світлодарська та усіх мостів були відправлені інженерні групи та група спецпризначення 73 морського центру спеціальних операцій. Це було зроблено з метою недопущення захоплення цих об’єктів противником та переправи через річку Карапулька. Також «морські котики» приймали участь у штурмі селище Рідкодуб, врятувавши своїми діями сотню українських вояків. Нажаль, про більшість героїчних історій говорити ще не можна. Але, на все свій час…

За весь час російсько-української війни 73-й морський центр спеціальних операцій втратив сімох бійців:

  1. Зінченко  Олексій Володимирович — командир частини, капітан 2 рангу.
  2. Красов Дмитро Володимирович — матрос.
  3. Корнафель Євген Вадимович — матрос..
  4. Заграничний Валентин Анатолійович — заступник командира загону з ПДП, капітан 3 рангу.
  5. Костюк Володимир Миколайович — начальник групи десантного забезпечення, капітан 3 рангу
  6. Олефіренко Юрій Борисович  — командир частини, капітан 1 рангу.
  7. Горяйнов Михайло Геннадійович — капітан-лейтенант

На початку, ми згадували про американських морських котиків не просто так. Справа в тому, що американці намагаються більше знімати фільмів про сучасних американських вояків-героїв. Про героїв, з якими будь-який український юнак зможе зробити селфі десь посеред вулиці. Про героїв, які можуть жити у сусідній квартирі чи будинку. Про героїв, з якими молоді українські дівчата можуть одружитися та створити родину. Наші герої чекають на свої фільми

Іван Дубченко, «Наступна республіка»

Спецназ завжди б'є тільки в спину

comments powered by Disqus