Чому Донбас не повстане

Новини 15.06.2015

Мережу облетіли фото, відео і, головне, тріумфуючі коментарі з приводу мітингу у Донецьку, на якому мешканці селища Жовтневого вимагали припинити обстріли. В Україні дехто почав потирати долоні — «ну от, почалося». Нічого не почалося, друзі. І, більше того, — не почнеться.

Як і кілька місяців тому, коли до місцевих «комендатур» виходили мешканці із вимогами хліба і пенсій, зараз нічого не відбудеться. І ось чому.

Для того, аби впливати на владу, громадськість має бути суб’єктом політики. Це означатиме, що їхня думка гратиме роль. Реалізовується це, зазвичай, у два способи — виборами і повстанням.

З виборами усе ясно — для радянського Донбасу це «фікція», виборам не довіряють і серйозно до них не ставляться, спокійно дозволяючи десятиліттями голосувати «до себе» місцевим бонзам. У «ДНР» нічого не змінилося — аферисти місцевої «ЦВК» можуть малювати будь-які цифри, не побоюючись нарватися на незадоволену реакцію електорату. Навпаки, виборці задоволені, що все вирішилося без них, головне, аби омріяна стабільність була не стільки гарантована, скільки обіцяна.

Із повстанням усе теж зрозуміло — місцеве суспільство «дозволило» повстати замість себе, учергове уникнувши відповідальності. Стабільність же була обіцяна у вигляді мантри «ро-сі-я», які тут претензії.

Крім того, для успішного повстання потрібна певна ключова соціальна група-двигун. Зазвичай це або інтелігенція, або середній клас, або маргінес. З інтелігенцією на Донбасі все зажди було сутужно, середній клас або виїхав, або успішно пристосувався до нових умов. А маргінес і так зараз при владі. Тож, хто гіпотетично поведе вперед?

Ми вже писали, що ключове прагнення радянців (а отже і населення окупованого Донбасу зокрема) — це стабільність. Тобто, хліб, пенсії, за можливості — відсутність обстрілів, ось це ось все. Їм стабільність пообіцяють, дадуть пайок, виплатять пенсію пару разів на рік і, можливо, навіть припинять стрілянину поблизу конкретного селища на тиждень-другий. Цього вистачить, аби заспокоїти «бунтівників».

Але справжнього бунту у «ДЛНР» не буде — тому що у людей там свободи немає серед списку бажань та переліку необхідних цінностей. А свобода — це ледь не єдине, що здатне змусити людину піти на рішучий і відчайдушний крок повстання.

Донбас не повстане, хіба що на кухні погомонить. Якщо цю кухню, звісно, ще не розбомбили.

Чому Донбас не повстане

comments powered by Disqus