Том Палмер. Моральність капіталізму

Культура 05.11.2014

Гонитва за надприбутком («Немає такого злочину, на яке підприємець, заради 200% прибутку»), егоїзм, знищення конкурентів, насильство, нівелювання законів – самі ці терміни зустрічають наші читачі від різного роду комуністів , соціал-демократів та інших «захисників знедолених». Ці неприємні речі адресовані капіталізму. Їх риторика агресивна і примітивна. Проте реальність зовсім інша: свобода, співпраця, підприємливість, інновації, турбота про споживача – ось реальний стан речей. Для кращого засвоєння цих простих істин і створена книга американського дослідника Тома Палмера «Моральність капіталізму».

Теорія «аморального капіталізму» не нова. Насичення негативом капіталізму почалося ще з часів французького соціаліста Луї Блана. Останній визначав його як «привласнення капіталу деякими людьми за рахунок інших». Потім цю ідею розвинули Карл Маркс та їх завзятий послідовник Верне Зомбарт у книзі «Сучасний капіталізм». Марксисти агресивно критикували капіталізм  і вважали, що він зруйнує сам себе і розчистить дорогу для нового ладу. Яким саме цей лад буде шановні марксисти не вважали за потрібне розписати.

Том Палмер розділяє два види капіталізму: ринковий та «кумівський». Якраз останній і діє в нашій багатостраждальній державі. Що таке «кумівський» капіталізм? Це система за якої родич або прихильник того, хто має владу, отримав свої статки не завдяки створенню вартості, а завдяки близьким зв’язкам та привілеям, які він отримав. Такий «капіталізм» просто наче списаний з України. Нажаль, така ситуація все більш характерна і для економіки найрозвинутіших країн світу, в тому числі і США. При цьому Томас Палемр вважає, що будь-яка праця, що приносить користь (неважливо – вантажник, фермер чи фінансист) не може апріорі бути ганебною. Тут привіт лівим, що пропагують класовий шовінізм.

Дана книга, по суті, не є повністю роботою Палмера. Це збірник есе різних авторів з різних країн. Серед авторів професори провідних університетів провідних країн, Нобелівські лауреати з економіки. Наприклад, китайський дослідник Мао Юйші у есе «Парадокс моральності» наголову розбиває теорію хіпстерів та «ліваків» про те, що люди не егоїстичні і при знищенні капіталізму будуть діяти в інтересах не себе, а інших. Пан Мао у якості прикладу наводить стародавню книгу китайського письменника ХІХ століття Лі Жу-Чженя «Квіти у дзеркалі», в якій описуються пригоди китайського чиновника у «Країні Шляхетних Людей», де всі громадяни завдають собі шкоди заради інших. Той же автор, доводить, що не має поділу на «багатих» та «бідних». Є поділ на тих, хто має права, і тих, хто цих прав позбавлений.

А от сам Том Палмер розбиває «священну корову» лівих – безкоштовну медицину у власному есе «Комерційна медицина та мотив співчуття». Дане есе не рекомендується для прочитання впертим комуністам, соціалістам та різного роду червоним. Найбільш цікавим для наших читачів є есе Маріо Варгас Льоси «Культура свободи», у якому автор розглядає проблему національної ідентичності, глобалізації та капіталізму.

Книга зовсім недавно вийшла в чудовому українському перекладі і дуже легко читається. Видання не ілюстроване і в ньому нема графіків. Фактично, це досить цікаві та зрозумілі відповіді на складні питання. Читати всім обов’язково.

Іван Дубченко

Нагадуємо, що Ви можете зробити свій внесок у розвиток "Наступної республіки".

Том Палмер. Моральність капіталізму

comments powered by Disqus