Капіталізм і республіка

Статті 03.12.2014

Уже протягом довгого часу «Наступна республіка» послідовно намагається дотримуватися формату діалогу та спілкування із читачами, зокрема — у формі відповідей на питання, які цікавлять вас, пані та панове. Ми залишаємося вірними такому підходу та регулярно даємо відповіді на всі запитання на сторінці http://ask.fm/nastupna. Час від часу авторами питань піднімаються важливі теми, про які варто нагадувати та наголошувати. Наприклад, тема капіталізму.

Анонімне питання: Яке ваше ставлення до капіталізму? І що у вашому розуміння означає держава, визначіть її функціональне поле, якщо можна.

«Наступна республіка»: Наше ставлення до капіталізму — позитивне і ось чому. Капіталізм — це, перш за все, вільні ринкові відносини. У такому випадку кожна людина сама визначає своє благополуччя, виходячи зі своїх здібностей та вмінь. До того ж капіталізм виправдав свою доцільність на практиці, як стійка система, якій властива саморегуляція.

Функціональне поле держави має визначатись громадянами цієї держави. І це одна з важливих позицій республіканства.

Загалом, державний механізм є наслідком і реалізацією суспільного договору — договору, між громадянами держави. Вільні самодостатні люди мають самі визначити, які державні функції їм потрібні, за які державні структури вони готові платити податки, які свої права вони готові делегувати державі, щоб та змогла гарантувати їх безпеку, недоторканість приватної власності та, у певній мірі, регулювати стосунки між громадянами.

Наразі на державний механізм України покладено занадто широкі функції, які дуже не часто виходять з реальних потреб громадян України. Бюрократичний державний апарат існує окремо від суспільства і має невиправдано широкі повноваження. Тож, це саме той напрям, на який сьогодні треба звернути увагу громадськості та політикам, яких вона обирає.

Анонімне питання: Я не розумію вашої логіки. Ви думаєте, що демократія можлива при капіталізмі? Що експлуататорські відносини є свободою? Що свобода слова при привласнених ЗМІ можлива?

«Наступна республіка»: Демократія не просто можлива при капіталізмі — вона можлива лише при ньому. Капіталізм передбачає максимум економічних свобод, демократія — максимум політичних. І те, і інше вимагає ринку та конкуренції на ньому. Подивіться на реально існуючі приклади: як тільки країна починає відходити від капіталізму, вона згортає демократію. І навпаки: збільшення прав приватної ініціативи тягне за собою поступове збільшення демократичних прав і свобод. Країни, де немає ринкової економіки, не побудували чогось бодай схожого на демократію, за якої до управління держави реально залучені широкі верстви, нормально працюють електоральні механізми і існує конкуренція ідей, що тягне за собою змінність правлячих груп.

Експлуатація — явище аж ніяк не притаманне виключно капіталізму. Праця однієї людини завжди використовується іншими людьми або іншими силами у різних цілях та з різним зиском для сторін. Інша справа, чи є у людини можливість уникнути її і чи існує право вибору? Скажімо, за соціалізму людину експлуатує держава, проте людина не має вибору — дозволити це із собою робити чи ні. Натомість за капіталістичного ладу людина має право вирішувати кому і за скільки продавати свою працю, або взагалі працювати на себе, реалізовуючи власну приватну ініціативу. Так, це і є свобода.

ЗМІ завжди комусь належать, як і будь-яке інше підприємство. Державна це чи приватна власність — вже деталі. Безсумнівно, власник впливає на видання, тематика та стилістика матеріалів можуть залежати від його позиції. Проте якщо всі ЗМІ націоналізовані та належать єдиному власнику (державі), то всі ці засоби слідують єдиному впливу, а відтак мають схильність до єдиної точки зору. Відсутність різних поглядів суперечить принципу свободи слова. Натомість ситуація, коли різні ЗМІ належать різним власникам, сприяє свободі слова, зменшує можливості для масштабного викривлення інформації, шкідливої пропаганди та обдурювання аудиторії.

У вас є питання? У нас вистачає відповідей. Enjoy: http://ask.fm/nastupna.

Капіталізм і республіка

Теги: капіталізм, змі, свобода слова, ринок, крапки над ї

comments powered by Disqus